Mød medarbejderne 2017-2018 på fire minutter

 

 

Medarbejdere

Benedikte Rørbæk

benedikte@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Danselinjen

 

Baggrund:

5 x dansk mester i hiphop

Danser i dansegruppen Da Freakáliz

Uddannet fra danseuddannelsen.dk

Speciale i urbandans

Udenlandsophold i Stockholm, London og Los Angeles

10 års undervisningserfaring
Freelancedanser, -koreograf og -underviser

Birger F. Madsen

birger@levringefterskole.dk

 

Pedelmedhjælper

Birthe Abildskov

birthe@levringefterskole.dk

 

Køkkenassistent

Camilla Skaaning Jakobsen

camilla@levringefterskole.dk

Underviser i:
Tysk

Matematik

Baggrund:
Læreruddannet i matematik, tysk og musik fra Læreruddannelse i Silkeborg
Fire års erfaring som efterskolelærer

Tidligere tyskstuderende ved Leipzig Universität

Christian Søndergaard

christian@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Fitnesslinjen

Matematik

Fysik/kemi

 

Baggrund:

Danmarksmester i bodybuilding

Christiane Thaysen

christiane@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Fodboldlinje

Dansk

Mentor

 

Baggrund:

Læreruddannet

Tidl. landsholdspiller

Elitedivisionsspiller i Fortuna, HEI, Vejle

Proff. 1 og Proff. 2 træneruddannelse DBU

Uddannet konfliktmægler

Christoffer M. Dresager

christoffer@levringefterskole.dk

 

Kommunikationsmedarbejder

 

Baggrund:

Udannet Cand. Mag. I Nordisk Sprog og Litteratur med kandidat tilvalg i Film & Medier ved Aarhus Universitet.

 

Filmentusiast med stor interesse for formidling og undervisning

Ejler Jensen

Ejler@levringefterskole.dk

 

Rengøringsassistent

Flemming Poulsen

flemming@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Dansk

Historie

 

Hans Åge Nikolajsen

Helle Aaby

helle@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Dansk

Engelsk

Performance

Skolevejleder

 

Baggrund:

Læreruddannet

Jimmi Andersen

jimmi@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Springlinjen

Matematik

Geografi

 

Baggrund:

Lærerudannet

Tidl. Rep-holdsgymnast og deltager ved DM i stortrampolin, teamgym og powertumbling

2x Danmarksmester i tårnudspring

Bronze til EM i klippeudspring

Bedste danske deltager, VM i vandbombe 2008/09

Josefine Piil

josefine@levringefterskole.dk

Underviser:

Pigegymnastik

Fællesgymnastik

Performance

Kreativ

Baggrund:
Gymnast på Viborgs GymTeam, Eliteholdet

Tidl. gymnast på div. dans- og rytmehold i AGF, Aarhus

Syv års undervisningserfaring i RgF, Randers

DGI's Internationale Idrætslederuddannelse

Karen Jensen

karen@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Dansk

Dansk som 2. sprog

Kristendom

 

Baggrund:

Læreruddannet

Kirsten Lind Jensen

Lene Henriksen

lene@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Matematik

Performance

Musik

 

Baggrund:

Uddannet fra Århus Universitet
Mere end 30 års erfaringer med musik og Performance-fag i alle afskygninger

Lene Storgaard

lenes@levringefterskole.dk

 

Køkkenassistent

Maibritt Bech Jørgensen

Mathias Skovgaard Jensen

mathias@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Adventure Sport
Dansk

Historie

Idræt

 

Baggrund:
Læreruddannet med linjefag i dansk, historie og idræt
Uddannet svømmelærer og livredder
Friluftsentusiast - MTB, kajak og lystfiskeri
 

Mathias Sonn Jørgensen

mathiasj@levringefterskole.dk

 

Underviser:
Biologi
Engelsk
Psykologi
Håndbold

 

Baggrund:

Læreruddannet med linjefagene dansk, historie og biologi

Læst psykologi og historie på universitetet

Tidl. professionel soldat

Peder Lillelund

peder@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Springlinjen
Fælles gymnastik
Idræt i 9. kl.

Diverse springvalg

Baggrund:
Tidl. gymnast på DGI's verdenshold
Tidl. Europa-, Nordisk- og Danmarksmester i gym

Læreruddannet
12 år som efterskolelærer

 

Poul Erik Kristensen

poulerik@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Fodboldlinjen

Tysk

 

Baggrund:

Divisionstræner og ass.træner i SAS ligaen

DBU-instruktør siden 1987

Tidl. udviklingskonsulent

UEFA A trænerlicens
Læreruddannet

 

Randi Læsø Lyngby

randi@levringefterskole.dk

 

Underviser:
Gymnastik
Dansk

 

Baggrund:
Læreruddannet
Syv års erfaring som efterskolegymnastiklærer
Tidl. repholdsgymnast
Tidl. instruktør ved diverse DGI-hold

Sandra Hein

sandra@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Matematik

Fysik/kemi

Geografi

Vejleder

 

Baggrund:

Læreruddannet

Spinningsinstruktør

Uddannet spinningsinstruktør ved DGI

Sarah Holm Jacobsen

sarah@levringefterskole.dk

 

Underviser:
Moderne dans
Jazzdans
Ballet

 

Baggrund:
Uddannet moderne danser fra Dansestudiet Aarhus
Studieophold og kurser i Paris, London og New York
Ni års undervisningserfaring i jazz, ballet og moderne dans
Danser i kompagniet "Sally likes to Dance"

Solveig Würtz

Stine Rye

stine@levringefterskole.dk

 

Underviser:
Fitnesslinjen
Engelsk
Matematik

 

Baggrund:
Læreruddannet
Uddannet spinningsinstruktør ved DGI

Svend-Erik Niewald

svenderik@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Adventure Sport

Samfundsfag

 

Baggrund:

Konsulent i udeliv og motion

Jæger og friluftsmenneske

Grejnørd

Thomas Røll

thomas@levringefterskole.dk

 

Underviser:

Fodbold

Engelsk

 

Baggrund:

Tidl. landsholdsspiller

Ligaspiller i SIF, FCK, FCM og VB

Årets spiller i superligaen i 2002

Mest vindende spiller i Superligaen fra 2000-2010

T-træner (tidligere topspiller) uddannelse

Please reload

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Levring Efterskole Instagram icon
Levring Efterskole Instagram icon
Levring Efterskole Instagram icon
Levring Efterskole Youtube icon
Levring Efterskole Youtube icon
Levring Efterskole Youtube icon
Levring Efterskole Facebook icon
Levring Efterskole Facebook icon
Levring Efterskole Facebook icon

Levring Efterskole er et innovativt væksthus for personlig udvikling, idrætslig dygtiggørelse og faglig fordybelse.

 

Vores elever bliver kompetente medborgere med personlig styrke, faglig højde og sociale færdigheder, som navigerer autentisk i livet og bidrager værdifuldt til fremtidens samfund.

 

 

 

 

TILMELD NYHEDSBREV

Kontakt

 

Blog

 

Levring Efterskole

Bygaden 65, Levring

8620 Kjellerup

 

Telefon  86 88 18 33

E-mail  hello@levringefterskole.dk

CVR: 60285918

Til toppen ikon
Til toppen ikon
Til toppen ikon